Kryptowaluty, biohacking i zmienianie świata - SUWC za nami

SingularityU Warsaw Chapter zdominowane przez biotechnologię i przyszłość pieniądza

Kryptowaluty, biohacking i zmienianie świata - SUWC za nami

W piątek w Google Campus Warsaw było naprawdę gorąco

Czy biohacking jest niebezpieczny i należy go zakazać? Czy da się wprowadzić jedną globalną kryptowalutę? Jak zrealizować przełomowe projekty w biznesie i nauce? To jedne z nielicznych pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas kolejnej konferencji technologicznej SingularityU Warsaw Chapter. Wydarzenie organizuje fundacja Digital University.
Stężenie biotechnologów, blockchainowców, innowatorów i ludzi biznesu na jeden metr kwadratowy w Google Campus Warsaw było naprawdę wysokie. Atmosfera podgrzewała się powoli. Najpierw Amrit Dhir z Google mówił o wyciąganiu wniosków z projektów-porażek, przytaczając przykłady ze swojego podwórka jak Google Helpout. Następnie trzej absolwenci Singularity University (Jonathan Breemhar, Emily Hicks i Gilad Gome) wzięli sprawy w swoje ręce i opowiadali kolejno o masowej produkcji mięsa in-vitro, wykorzystaniu bakterii do analizy jakości wody i nowoczesnej walce z epidemiami. Podczas wspólnego panelu biotechnolodzy zostali zapytani m.in. o rozwój biohackingu. Wszyscy przyznali, że nie warto się go obawiać, ani zakazywać, bo prędzej czy później ruch ten przyniesie pozytywne efekty dla ludzkości.

Zawsze jeśli istnieje gdzieś czerwony guzik możemy liczyć, że ktoś go naciśnie. W tym jednak przypadku [biohacking] czerwony guzik jest podpięty do niczego.

Gilad Gome, założyciel Mosteq

Po panelu, na scenę weszła gwiazda imprezy - Supreet Singh Manchanda - inwestor VC i anioł biznesu z Doliny Krzemowej. Supreet przekonywał, że aby odnieść sukces i dokonać przełomu niezależnie w nauce czy biznesie należy uwierzyć w siebie. Niezachwiana wiara w możliwość realizacji swojego pomysłu to jednak tylko początek. Towarzyszyć muszą jej wysokie kwalifikacje, mentalność misjonarza (skupionego na długostansowej perspektywie, wielkich wyzwaniach, robieniu różnicy i stawiającego ideę ponad zarobek - w odróżnieniu od najemnika prącego przede wszystkim do łatwego zarobku w krótkim okresie czasu) oraz odwaga.

Sukcesy i przełomy dokonują tylko osoby z odpowiednią mentalnością. Niczym nie zachwiana wiara w siebie jest tego podstawą.

Supreet Singh Manchand, inwestor

Na koniec na scenę wkroczyli finansiści: Mitesh Soni (Finastra), Karol Sadaj (Revolut), Marta Ghiglioni (prawo technologiczne) i Michał Grzybkowski (Beyond.pl, autor książki Kryptowaluty). Wspólnie zastanawiali się nad przyszłością pieniądza, ponieważ powoli odchodzimy od zamkniętego świata transakcji do otwartej, bezpiecznej księgi głównej (open distributed secure ledger), w której dominować będzie cyfrowy pieniądz - także kryptowaluty. Między innymi dzięki blockchainowi, nieuchronnie dążymy do decentralizacji pieniądza i właścicieli pieniądza, gdzie banki będą stały na straconej pozycji. Bardzo możliwe, że w przyszłości będziemy tworzyć własne waluty - tokeny, których wartość będzie odpowiadała wynagrodzeniu za naszą pracę.

Nie wierzę, by udało się kiedykolwiek stworzyć jedną uniwersalną pod względem zastosowań kryptowalutę. Ważniejszą kwestią jest jednak regulacja tego rynku, aby ograniczyć przekręty, jakie znamy z Wall Street czy filmu "Big Short". Jednocześnie do rozwoju kryptowalutowego górnictwa potrzebujemy właściwie niewyczerpalnego źródła energii, bo dziś utrzymanie sieci bitcoina wymaga jej tyle, ile zużywa Dania.

Michał Grzybkowski, Beyond.pl

Wraz z zakończeniem dyskusji o kryptowalutach i bitcoinie zakończyliśmy kolejne spotkanie SingularityU Warsaw Chapter (SUWC). Następne wydarzenie odbędzie się w wakacje. Szczegółowe informacje roześle fudacja Digital University organizator konferencji i wyłączny przedstawiciel Singularity University w Polsce.

Transmisja SingularityU Warsaw Chapter... - Digital University

Transmisja SingularityU Warsaw Chapter (2 dzień eventu) - serdecznie zapraszamy do oglądania! Agenda wydarzenia: https://bit.ly/2LqbE42 Bądźcie z nami! :)